Proč Acronis, když stačí Robocopy?

Potřeboval jsem zduplikovat (zazálohovat) celý disk na jiný disk. Hledal jsem nejvhodnější řešení, a proto jsem pročetl spoustu internetových diskuzí. Mnozí lidé vědí, že Acronis patří ke špičce (zřejmě úplně na vrchol) – co se týče zálohování a obnovy dat. Takže jsem často četl a slýchával, ať ho využiji.

Acronis True Image 2016 se prodává za rozumnou cenu (1 422 Kč s DPH) a je k dostání v online verzi, takže skoro jsem si jej zakoupil, nechybělo mnoho. Vlastně mi chyběla jen jedna věc – neumí zálohovat data z FTP, ideálně i z MySQL serveru. U konkurenčního prográmku Cobian Backup jsem našel možnost zálohovat data z FTP a tak jsem ji začal testovat. Věřil jsem, že to prostě bude fungovat.

Cobian Backup si bohužel se zálohováním z FTP neporadil. Hrál jsem si s jeho nastavením asi dvě hodiny a pokaždé změně nastavení jsem zkoušel spustit zálohování znovu, na čistý disk. Holt asi špatná konstalace hvězd, ale nikdy se nepodařilo Cobian Backup donutit, aby zazálohoval celý obsah FTP (maximálně se povedlo zazálohovat jen pár souborů/složek, ale ne všechny), prostě pokaždé nějaká chyba a šmitec, takže následovalo odinstalování.

Když zálohuji, tak chci mít jistotu, že o data nepřijdu – zazálohuje se opravdu vše a následně půjde vše i bezproblémově obnovit. Tuto jistotu nabízí právě Acronis a důkazem je mimo jiné i spousta pozitivních recenzí různě po internetu a osobních doporučení, které jsem dostal. Nicméně po těchto zkušenostech jsem se vnitřně smířil s tím, že na zálohování všeho neexistuje nic – hold webový server a MySQL musím zálohovat ručně nebo pomocí jiných skriptů.

Momentálně pracuji na Windows 10, kde využívám vestavěné zálohování, které mi maximálně vyhovuje. Je to prostě dotažené do sebemenšího detailu a hlavně to verzování souborů je super. Kliknout pravým tlačítkem na soubor > Vlastnosti a na kartě Předchozí verze si zobrazit jednotlivé zazálohované verze, to je prostě paráda. Dokonce si ty jednotlivé verze můžete ihned zobrazit, nemusí se nic rozbalovat/kopírovat. Velice intuitivní a tudíž jednoduché :-).

Možná si teď říkáte, co jsem to za blázna, proč jsem hledal program na zálohování disku, když vlastně používám Windows zálohování. A tak to ještě musím dovysvětlit. Věc se má tak, že jsem „trochu“ paranoidní a tudíž jsem chtěl udělat zrcadlo (mirror nebo prostě česky – úplnou kopii) zálohovacího disku na další disk.

Nedávno jsem se bavil s jedním kamarádem, který pracuje jako správce sítě a doporučil mi použít vestavěnou aplikaci Windows – Robocopy a jsem nadšený. Opravdu funguje spolehlivě a rychle. Bohužel tato aplikace nemá žádné grafické rozhraní a není ve Windows lehce dostupná, je potřeba ji spustit pomocí příkazového řádku. Mně stačilo zadat tento příkaz: „robocopy D: W: /mir /z /mt[4] /eta“.

Po chvilce ladění jsem sestavil následující příkaz, který přeskočí složky pro Koš a Obnovení systému (názvy složek jsou v uvozovkách!) – robocopy E: W: /mir /xd „$RECYCLE.BIN“ „System Volume Information“

Více informací o nástroji Robocopy naleznete na oficiálních stránkách Microsoftu.

Napsat komentář

Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.